Máte Windows? Používáte příkazový řádek?

Máte operační systém Windows? Pokud ano, znáte příkazový řádek? My si nyní ukážeme základní příkazy v příkazovém řádku operačního systému windows…

Základní příkazy v cmd

Základními příkazy v cmd jsou dir, tree, cd, mkdir, rmdir, nebo třeba velmi užívaný ping. Že jste to nikdy neslyšeli? Nebo ani nevíte co je příkazový řádek? Nevadí, pojďme si to ukázat…

Nejprve otevřeme příkazový řádek (cmd) tak, že otevřeme nabídku start a napíšeme cmd. V nabídce se nám zobrazí položka Příkazový řádek, tu otevřeme.

Začneme příkazem cd, to je asi nejzákladnější základ celého cmd. Když cmd otevřete…

…Jste na tzv. výchozí obrazovce řádku. Vidíte vaše aktuální umístění – kde se nacházíte, když napíšete jen cd nic se nestane. Když ale zadáte cd Desktop a stisknete enter přejdete na plochu – je to jako byste v průzkumníku souborů rozklikli Plocha, ale tady řídíte počítač pomocí příkazů…

Teď vidíte, že jste na ploše… Když zadáte cd .. jdete tzv. o jednu úroveň výše, tedy – vrátíte se do původní složku z úvodní obrazovky řádku.

Když zadáte tree uvidíte „grafickou strukturu složek“, neboli uvidíte, jak vypadají složky – co je kde apod.

Když nyní zadáte dir uvidíte do jakých složek, či souborů můžete nyní jít…

Další z častých příkazů je mkdir, víme, že dir nám ukáže složky, a mkdir je jako make directory – vytvořit složku. Samotné mkdir nám nic neudělá, musíme za mkdir zadat jméno složky, já ji pojmenuji třeba… „Návod-cmd“

Nyní můžeme napsat cd Návod-cmd a do složky se přesuneme

Když si nyní napíšeme cd .., jsme zpět na ploše. Můžeme složku smazat příkazem rmdir a název složky. Já tedy napíšu rmdir Návod-cmd.

Mám smazanou složku. To je z příkazů se soubory asi vše, ale máme tu i další příkazy, se kterými jdou dělat blbosti, testovat odezvy a podobně…

Začneme příkazem ping. Ping je běžné slovo, používané pro vyjádření odezvy serveru, počítače, nebo jakéhokoliv zařízení. My můžeme vyzkoušet odezvu třeba svého webu. Napíšeme tedy ping www.javan.cz

Příkazový řádek nám tedy vypsal jaká byla odezva webu. Další, nyní už spíše kravinka je příkaz color, který nám změní barvy příkazového řádku. Nejprve napíšeme color list, abychom viděli jak se barvy v cmd kódují a poté si barvu navolíme…

…Například příkazem color a4

To byl krátký návod na příkazy v příkazovém řádku Windows. Abyste si je nemuseli pamatovat, ani při každé příležitosti lézt do článku, všechny příkazy z cmd jsme shrnuli do tabulky níže, kterou si můžete i stáhnout…

Discover more from JaVan

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading